Zemeslode darbojas ar saules enerģiju

Mūsu mājas jeb vienīgā planēta, kuru pagaidām apdzīvojam ir zeme un, lai gan dažreiz laik apstākļi šeit liekas slikti un netaisnīgi, tomēr salīdzinot ar pārējām planētām šeit ir paradīze. Piemēram Marss, kam ir vislielākā iespēja, ka cilvēki tur kādreiz izveidos koloniju ir auksts, tur nav atmosfēras un saules radiācijas tur ir tik stipra, kā atklātā kosmosā. Tad ir Venēra, kas gandrīz tikpat liela, kā zeme, bet uz šīs planētas vidējā temperatūra uz tās virsmas ir 462 grādi pēc celsija un spiediens tur ir 92 reizes stiprāks kā uz zemes. Tāpēc nākamreiz, kad sūdzies par laik-apstākļiem padomā, ka varētu būt vēl daudz daudz sliktāk!

Bet tas pie kā es šodien gribēju jūs novest ir fakts, ka zemeslode lielā mērā tiek darbināta tikai un vienīgi no saules enerģijas. Mūsu tuvākā zvaigzne katru dienu uz zemes atnes tik daudz enerģijas, ka, ja cilvēce šo enerģiju savāktu, tad mēs stundas laikā varētu savākt pietiekoši daudz enerģiju, lai varētu pastāvēt veselu gadu. Bet gada laikā saule līdz zemeslodei atgādā vairāk enerģijas, kā cilvēce jebkad varēs iegūt no visiem neatjaunojamajiem resursiem, kā naftas, oglēm un gāzes. Un tas nozīmē to, ka bez mūsu tuvākās zvaigznes zemeslode būtu vienkārši sasalusi bumbas kosmosa vidū bez jebkādām dzīvības pazīmēm. Un tāpēc arī mums būtu aizvien vairāk un vairāk jāsāk domāt par saules enerģijas plašāku izmantošanu!

Protams ar saules enerģiju ir dažādas problēmas, jo saules spīd tikai dienā un, piemēram, lietainā laikā vai tad kad debesis klāj mākoņi saules paneļi neražo elektrību. Dienas un nakts problēmu mēs vēl varētu atrisināt, veidojot milzīgus akumulatorus no dažādiem materiāliem un pa dienu uzkrāt tajos enerģiju, lai naktī to izmantotu, bet par saules nespīdēšanu mēs praktiski neko nevaram darīt. Un tāpēc, ja mēs gribētu pilnībā izmantot saules enerģiju, tad mums vajadzētu krietni vien vairāk paneļu neka ir nepieciešams, lai tad kad ir lietus vai negaiss vienā vietā, mēs varētu novirzīt enerģiju uz šīm vietām no citiem reģioniem!

Saules enerģijas izmantošana pati par sevi arī nav vienkārša, jo tā šī enerģija vispirms ir jāsavāc un pašlaik vēl mēs noteikti šo enerģiju neizmantojam pietiekoši, jo saules enerģija saražo mazāk kā 1% no kopējās vispasaules iztērētās elektroenerģijas un atjaunojamie resursi kopumā sastāda tikai 3.5 procentus. Bet pēdējo gadu laikā atjaunojamo resursu un tajā skaitā saules enerģijas izmantošana notiek aizvien ātrāk un ātrāk un arī investīcijas šajos atjaunojamajos resursos nemitīgi aug, kas liek būt optimistiskam pa nākotni un ticēt, ka mēs spēsim saražot lielāko daļu no sev nepieciešamās enerģijas tieši no saules, jo, piemēram, vējš jau arī ir tikai saules enerģija, tikai citā formātā un daudz labāk ir izmantot pirmavotu, pirms šī enerģija jau nav zaudēta pārveidošanas rezultātā. Patiesībā jau arī neatjaunojamie resursi ir saules enerģija, bet tā ir enerģija, kas uzkrāta pa miljoniem gadu un spiediena un karstumu rezultātā zemes dzīlēs ir pārvērtusies par naftu oglēm vai gāzi un, ko mēs tagad izmantojam. Visticamāk, ka nākotnē cilvēki tiešām lielākoties izmantos saules enerģiju, bet līdz tam laikam mums vēl ir nepieciešams atklāt jaunas un efektīvākas tehnoloģijas, kā arī sākt saules paneļus ražot masveidā, lai samazinātu to cenu.

Tāpēc pietiks taisīt eksperimentus ar mūsu planētu un siltumnīcas gāzēm un sāksim izmantot saules un citus atjaunojamos resursus!