Saules enerģijas priekšrocības un trūkumi.

 

Saules enerģētika – virziens, kurš aktīvi attīstās sabiedrisko un privātmāju apgādē ar alternatīvo enerģiju. Kādi ir plusi un mīnusi tāda veida dabas enerģijai ?

Saules enerģijas priekšrocības.

Atjaunošanās.
Runājot par saules enerģiju, pirmām kārtām, nepieciešams atzīmēt to, ka tas ir enerģijas veids, kurš ir spējīgs atjaunoties, atšķirībā no tādiem enerģijas veidiem kā ogles, nafta, gāze, kuri nav spējīgi atjaunoties. Pēc NASA izsniegtajām ziņām, vēl 6,5 miljardi gadu zemes iedzīvotājiem nav par ko uztraukties, jo aptuveni tik ilgi Saule ar saviem stariem sildīs mūsu planētu.

Pārpilnība.
Saules enerģijas potenciāls ir milzīgs – Zemes virsma tiek apstarota ar 120 tūkstošiem teravatu saules gaismas, bet tas 20 tūkstošu reizes pārsniedz pasaules vajadzību tajā.

Pastāvība.
Saules enerģija ir pastāvīga un neizsmeļama – to nav iespējams pārtērēt cilvēku vajadzībām, tās ir tik daudz, ka pietiks arī nākamajām paaudzēm.

Pieejamība.
Viena no saules enerģijas priekšrocībām ir tā, ka tā ir pieejama jebkurā Zemes punktā, ne tikai ekvatoriālajā zonā, bet arī ziemeļu platuma grādos. Piemēram, Vācija, šobrīd ieņem pirmo vietu saules enerģijas izmantošanā.

Ekoloģiski tīra.
Ņemot vērā pasaules tendenci cīņā par Zemes ekoloģiju, saules enerģētika – viena no perspektīvākajām nozarēm, kura ir spējīgi daļēji aizstāt enerģiju, kuru iegūst no resursiem, kuri nav spējīgi atjaunoties. Tādā veidā šī enerģija sper lielu soli klimata aizsardzībā pret globālo sasilšanu. Ražošana, transportēšana, montāža un saules elektrostaciju izmantošana nepiesārņo atmosfēru ar kaitīgiem atkritumiem. Pat ja tie ir, tad tie ir tik minimāli, ka tos nav iespējams salīdzināt ar tradicionālajiem enerģijas veidiem. Salīdzinoši – tiem ir nulles iedarbība uz apkārtējo vidi.

Nav trokšņu.
Sistēmās, kuras darbojas ar saules enerģiju, nav nekādu rotējošu mezglu, kā piemēram, ģeneratoros, tāpēc enerģijas ražošana notiek bez trokšņiem

Ekonomija, zemi ekspluatācijas izdevumi.
Pārejot uz saules baterijām, kā uz autonomo enerģijas avotu, privātmāju īpašnieki saņem jūtamu ekonomiju. Saules bateriju un energoapgādes sistēmas tiek apkalpotas ar maziem tēriņiem, jo gada laikā vajag tikai dažas reizes tīrīt saules elementus, bet garantijas laiks tiem parasti ir 20 – 25 gadi.

Inovācijas tehnoloģijas.
Ar katru gadu saules enerģijas ražošanas tehnoloģijas tiek pilnveidotas. Mūsdienu sasniegumi nanotehnoloģijā un kvantu fizikā ļauj runāt par iespējamo saules paneļu jaudas uzlabošanu.

Saules enerģijas avotu trūkumi.

Augstas izmaksas.
Klīst runas, ka saules enerģija attiecas pie dārgi izmaksājošiem resursiem – tas ir viens no strīdīgākajiem pozitīvajiem un negatīvajiem jautājumiem. Tā kā mājas sākuma aprīkošanai ar saules baterijām ir vajadzīga diezgan iespaidīga summa, tad daudziem, tik tiešām, to iegādei būs nepieciešams kredīts vai līzings.

Nepastāvība.
Tā, kā saule nespīd naktī, tā nav pamanāma arī lietainās un apmākušās dienās, tā nevar kalpot kā galvenais enerģijas avots. Bet salīdzinājumā ar vēja ģeneratoriem, tas ir daudz stabilāks variants.

Augstas akumulēšanas enerģijas izmaksas.
Akumulatora baterijas, kuras ļauj uzkrāt enerģiju, ir dārgas un to cena nav pieejama katram namīpašniekam. Situāciju vienkāršāku padara tas, ka vislielākais elektroenerģijas patēriņš ir diennakts gaišajā laikā.

Nenozīmīga apkārtējās vides piesārņošana.
Neskatoties uz to, ka salīdzinājumā ar citiem energoresursu ražošanas veidiem, saules enerģijas ražošana ir draudzīga apkārtējai videi, tomēr daži to izgatavošanas procesi tiek pavadīti ar ‘’siltumnīcas’’ gāzu izmešanu atmosfērā.

Dārgu un retu komponentu pielietošana.

Dažu veidu saules bateriju ražošana tiek izmantotas dārgas un retas sastāvdaļas, kas manāmi paaugstina saules bateriju alternatīvo energoapgādes sistēmu un cenu.